Hapkido

Hapkido tarihinin birçok farklı anlatımı olsa da, Suh B Sub ve Choi Yong Sul adındaki iki Kore'linin Hapkido'nun tarihinde önemli bir yeri vardır.

Suh, Choi'nin birden fazla rakibe karşı dövüşünü izlediğinde onunla hemen çalışması gerektiğini anlamıştı. Suh, Judo siyah kuşak; Choi ise Daito Ryu Aiki-Jujitsu çalışmaktaydı.

Hapkido Tarihi

Koreli Choi (1899-1986), küçük yaşlarda Tokyo'ya taşınmışlardı. Tokyo'da büyük usta Takeda Sokaku ile uzun yıllar Daito Ryu Aiki-Jujitsu öğrenme fırsatı buldu. Choi muhtemelen, Takeda'nın öğretilerini tamamen öğrenen en iyi öğrencisiydi.

Suh ise, Choi'nin ilk öğrencisiydi. 20'li yaşlarda Judo'da siyah kuşak sahibiydi. Ayrıca bazı fabrikaların güvenliğini sağlamakla meşguldü. Choi stilini Suh'a ve bazı fabrika işçilerine öğretmeye başlamıştı.

Suh ve Choi birlikte çalıştıkça oluşturdukları sinerji, bugünkü Hapkido'nun temellerini atmış oldu. Rivayetlere göre Suh'un babasının siyasi muhaliflerinden birinin kardeşini bir musabakada yenmesiyle yeni stilin tanıtımı hızlanmış ve daha geniş kitlelere ulaşmış oldu.

1960'lı yıllarda Ji Han Jae ile tanışması ve ona Hapkido'yu öğretmesiyle stilin resmileşmesinin yolu açılmış oldu. Ji Han o sıralarda Kore Cumhurbaşkan'ın baş koruması ve koruma ekibinin Hapkido eğitmeniydi. 1965 yılına geldiğimizde Kore Hapkido Derneği'ni kurmuşlardı. Ayrıca Ji Han, Hapkido'ya daha çok yumruk ve tekme teknikleri eklemiştir. 1980'li yıllarda Almanya'ya ve ardından ABD'ye yerleştikten sonra kendi tarzını yansıtan Sin Moo Hapkido'yu kurdu.

Hapkido kelime anlamı olarak Koordinasyon ve İçsel Gücün Yolu olarak çevrilebilir. Bu ismi kimin nasıl verdiği hakkında farklı anlatımlar bulunmaktadır. Bilinen bir şey varsa o da stilin adının 1945 öncesi Japon Aikido dövüş sanatına atıfta bulunmak için aynı geleneksel yazı karakterleri kullanılmıştır.

Hapkido Dinamikleri

Hapkido, tam temas bir dövüş sanatıdır. Çok etkili kombinasyonlara sahiptir. Birden fazla stilden teknikleri mükemmel şekilde sentezlemiştir. Aikido'dan aldığı yumuşak savuşturma tekniklerle, Tae Kwon Do ve Tang Soo Do'dan aldığı yumruk ve tekme teknikleriyle harmanlanmıştır. Bunlara sert ataklar ve ayakta yapılan eklem kilitleri eklenerek rakibin enerjisini kendisine karşı kullanma prensibiyle etkisi artırılmıştır. Ayrıca ileri derecelerde eklenen silah kullanma becerileri ile eksiksiz bir dövüş sanatına dönüşmüştür. Ama Hapkido'yu bir çok dövüş sanatından ayıran en önemli özelliği doğrusal haraketler yerine dairesel hareketlerin kullanılmasıdır.

Hapkido'yu bir spor olarak nitelemek yanlış olur. Hapkido özellikle birden fazla rakibe karşı olan karşılaşmalarda etkinliğini ispatlamış bir dövüş sanatıdır.

Hapkido'nun Etkilendiği Diğer Stiller

Aikido: Aikido'dan aldığı savuşturma (fırlatma) ve eklem kilitleri bariz şekilde stilin içerisinde görülmektedir.

Judo: Bir çok atak sonrası rakibi yere çarpma tekniklerinin klasik Judo'dan alınmıştır.

Tae Kwon Do: Kore'nin geneleneksel stilinden yumruk ve tekmeler eklendi.

Tang Soo Do: Bu stilden de bir çok teknik alınmıştır.

dovussanati.com

Bu site "Dövüş Sanatları" adıyla, 2001 yılında kaleme alınmış, Erk Yayıncılık Ltd. ISBN: 9789758598007 numaralı kitaptan uyarlanan bilgilerden oluşmaktadır. Bu kitap, konusu itibariyle Dövüş Sanatları'nın tarihi ve felsefi açılımlarına değinerek; yayımlandığı dönem içerisinde içeriği bakımından Türkiye'de ilkleri barındıran 160 sayfalık kitaptır.