Kore Dövüş Sanatı Hapkido

Hapkido

Hapkido'yu bir spor olarak nitelemek yanlış olur. Hapkido özellikle birden fazla rakibe karşı olan karşılaşmalarda etkinliğini ispatlamış bir dövüş sanatıdır.

Rus Dövüş Sanatı Sambo

Sambo

1918'de Vladimir Lenin, Kızıl Ordu'ya bağlı K. Voroshilov önderliğinde, eğitim için Vseobuch adıyla bilinen genel askeri eğitim birimini kurdu.

Ba Gua Zhang

Ba Gua Zhang "avuç içinin sekiz şekli" olarak çevrilebilir. Bu sekiz biçim, yaklaşık 3000 yıllık Yijing'de (Değişimin Kitabı) bulunan ve Gua diye bilinen, sekiz altıgen sembolü temsil eder.

Judo

"Ju", esneklik, yumuşaklık, nezaket; "Do" ise, yol, düşünce, prensip anlamındadır. Judo; yumuşaklık yolu demektir. Ju'nun içinde, fiziki eğitim ve teknikler yer alır. Do ise, ruhi eğitimi kapsamaktadır.

Kuk Sool Won

Kore Dövüş Sanatları'nın tarihi, en az Kore'nin geçmişi kadar eskidir. Taş ve sopaların, avcılık ve dövüş için kullanıldığı çağlarda dahi, Kore dövüş sanatlarının izlerine rastlanmaktadır. Şu an Çin olarak bilinen bölgede...

Japon Dövüş Sanatı Taido

Taido

Taido sanatı, geleneksel Japon Dövüş Sanatları'nın modern çağa uyarlanmış halidir. Taido, Seiken Shukumine'nin dövüş sanatları üzerine yapmış olduğu 30 yıllık bir araştırmasının sonucu olarak ortaya çıkmıştır...

dovussanati.com

Bu site "Dövüş Sanatları" adıyla, 2001 yılında kaleme alınmış, Erk Yayıncılık Ltd. ISBN : 9789758598007 numaralı kitaptan uyarlanan bilgilerden oluşmaktadır. Bu kitap, konusu itibariyle Dövüş Sanatları'nın tarihi ve felsefi açılımlarına değinerek; yayımlandığı dönem içerisinde içeriği bakımından Türkiye'de ilkleri barındıran 160 sayfalık kitaptır.