Tarihsel gelişimi

Kick Boks, temel olarak tekme ve yumruklardan oluşan melez bir dövüş sanatıdır. Karate, Klasik Boks ve Muay Thai stillerden sentezlenmiştir.1960’lı yıllarda Japonya’da ortaya çıkmıştır. 1970’lere doğru Amerika’da bir çok dövüşçü tarafından uygulanmaya başlamıştır. 1974’te ABD’de oldukça popüler hale gelen Kick Boks’un, yine aynı yılda profesyonel Karate derneği tarafından dünya şampiyonası düzenlenmiştir.

Kick Boks, bir çok insana göre Tayland’ın ata dövüş sanatı olan Muay Thai’nin geliştirilmiş bir versiyonu olarak görülmektedir. Fakat antik Muay Thai ve Muay Boran teknikleri ölümcül niteliklere sahip olması nedeniyle, bu dövüş sanatlarının içindeki bir bu tür teknikler çıkartılarak, Kick Boks’un sportif bir dövüş sanatına dönüştürülmesinde etkin rol oynamıştır. Eldivenler ve diğer güvenli aksesuarların kullanımı ve kuralların düzenlenmesiyle farklı Dövüş sanatları tekniklerinden yeni bir dövüş sporu oluşturulmuş oldu.

Ortaya Çıkışı

Tarihsel bir inceleme yaptığımızda Kick Boks’un babası olarak karşımıza Japon Osamu Noguchi ismi çıkmaktadır. Karete’yi esas alan ileri tekniklere sahip yeni bir dövüş sanatı geliştirmek isteyen Noguchi, uzun bir zaman Muay Thai çalıştıktan sonra Karete ve Klasik Boks’u tam temas dövüş sporuna dönüştürmeyi başardı ve günümüz Kick Boks’u ortaya çıktı. Japonya’da Kick Boks derneği adlı ilk Kick Boks organizasyonunu kurulmuş oldu. Günümüzde Kick Boks dünyanın her yerine yayılmıştır.

1970’lerde Amerika’da Kick Boks bir spor olarak uygulanmaya başladığında, dövüşçüler bu yeni teknikleri acemice uygulamaya çalışmaktaydı. Bir çok dövüşçü Karate kökenli dövüşçülerden oluşmaktaydı. Dövüşçüler, teknikleri uyguladıkça bir çok eksikler ortaya çıkmaya başladı. Özellikle yumruklarda ve diğer vuruşlardaki eksiklikler tesbit edilerek geliştirilmeye devam edildi. Özellikle geleneksel dövüş sanatlarında vuruş sonrası yapılan geri çekme hareketlerinin ortadan kaldırılmasıyla tekniklerin gücü artırılmış oldu.

Kick Boks’un gelişiminde önemli katkı ise, klasik batı boksundan gelmiştir. Kondisyon ve eğitim açısından boksun etkisi çok önemli olmuştur. Raunt ve ring sistemi ile yumrukların artması, hem zihinsel hem bedensel olarak dövüşçüleri daha da güçlendirmiştir. Böylece Kick Boks’un modern versiyonu oluşmuş oldu. Kısa sürede uluslarası bir tam temas dövüş sporuna dönüşmüştür.

Diğer bir çok dövüş sanatına göre, dövüşçülerin enerjilerini, çevikliğini ve refleksif teknikleri açısından daha zengin bir hal almasıyla, müsabakaları izleyenler açısından daha zevkli bir hale gelmiştir. Bu da Kick Boks’un popüler hale gelmesinde önemli bir etki göstermiştir.

Hemen hemen her ülkede federasyonları ve özel olarak düzenlenen şampiyonalar ve organizasyonları bulunmaktadır.

dovussanati.com

Bu site "Dövüş Sanatları" adıyla, 2001 yılında kaleme alınmış, Erk Yayıncılık Ltd. ISBN : 9789758598007 numaralı kitaptan uyarlanan bilgilerden oluşmaktadır. Bu kitap, konusu itibariyle Dövüş Sanatları'nın tarihi ve felsefi açılımlarına değinerek; yayımlandığı dönem içerisinde içeriği bakımından Türkiye'de ilkleri barındıran 160 sayfalık kitaptır.