Çin Dövüş Sanatları

Bilinen stillerin bir çoğunun doğduğu yer; Çİn... Çin Dövüş Sanatlarını, bilinen en eski dövüş sanatlarının geliştirildiği yer olarak tanımlayabiliriz.

Kempo

Kempo'nun hızlı bir şekilde yayılmasının en büyük sebeplerinden biri de, Okinawalıların ve Japonların Çin'e yaptıkları gezilerde orada kalmalarıdır.

Wing Chun

Wing Chun, Çin Dövüş Sanatları arasında değerlendirilmesi gereken ve Modern Wing Chun'nun kurucusu olan Ip Man'a gelene kadar bir çok Kung-fu stilinde olduğu gibi aile içinde kalmış, nesilden nesile öğretilerek aktarılmış olan yüzlerce Kung-fu stilinden sadece birisidir..

Pyong Hwa Do

Pyong Hwa Do, temelini üç farklı sistemin birleşimden alan bir dövüş sanatıdır. Bunlar; Çin Kung-fu'su, Okinawa Tomarite Karate'si ve Kore Hapkido'sudur. Öğrencilerin ilk eğitimleri, temel teknikler ve Hapkido ile başlar..

Ba Gua Zhang

Ba Gua Zhang "avuç içinin sekiz şekli" olarak çevrilebilir. Bu sekiz biçim, yaklaşık 3000 yıllık Yijing ( Değişimin Kitabı )'de bulunan ve Gua diye bilinen, sekiz altıgen sembolü temsil eder.

dovussanati.com

Bu site "Dövüş Sanatları" adıyla, 2001 yılında kaleme alınmış, Erk Yayıncılık Ltd. ISBN : 9789758598007 numaralı kitaptan uyarlanan bilgilerden oluşmaktadır. Bu kitap, konusu itibariyle Dövüş Sanatları'nın tarihi ve felsefi açılımlarına değinerek; yayımlandığı dönem içerisinde içeriği bakımından Türkiye'de ilkleri barındıran 160 sayfalık kitaptır.