Dövüş Sanatlarıyla, Dövüş Sporları Arasındaki Fark Nedir?

Tüm mücadele sporları özünde birer dövüş sanatıdır. Fakat sporda kazanan ve kaybeden vardır. Dövüş sanatında ise, kendini aşma yani insanın kendiyle olan rekabeti söz konusudur.

Bir dövüş sanatının spora dönüşebilmesi için, belirli kurallar içine girmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bazı teknikler ayıklanarak öz itibariyle fazla bir değişikliğe gidilmeden tekrar disipline edilmesi gerekmektedir. Bu değişiklikleri denetleyen uluslararası bir kurum olan AAU (Amateur Athletic Union)dır. Yani, spor standartlarını belirleyen bir kuruluştur. Outdoor sporlarından mücadele sporlarına kadar bütün spor dallarının, ekipman ve kurallarının standartlarını belirlemekle yükümlüdür.

dovussanati.com

Bu site "Dövüş Sanatları" adıyla, 2001 yılında kaleme alınmış, Erk Yayıncılık Ltd. ISBN : 9789758598007 numaralı kitaptan uyarlanan bilgilerden oluşmaktadır. Bu kitap, konusu itibariyle Dövüş Sanatları'nın tarihi ve felsefi açılımlarına değinerek; yayımlandığı dönem içerisinde içeriği bakımından Türkiye'de ilkleri barındıran 160 sayfalık kitaptır.