Güney Asya Dövüş Sanatları

Güney Asya (Malezya, Endonezya, Vietnam, Tayland gibi..) ölümcül ve etkili bir çok dövüş sanatının doğduğu yerdir. Taktisel ve işlevsel bu sanatlar, savunma ve saldırı sistemlerini çok iyi harmanlamışlardır.

Pencak Silat

Endonezya dövüş sanatlarının bir araya getirildiği sistemin genel adıdır. Silahlı dövüşlere ek olarak yakalama, boğuşma, fırlatma, kilitleme, vuruş ve bloklarla tam temas güney asya dövüş sanatıdır. En etkili ve sert dövüş sanatlarından biridir. Tarihte, savaşlarda kullanıldığı görülmektedir.

Muay Thai

Bütün kaynaklarda ki ortak nokta; Muay Thai'nin savaş alanlarında kullanılan yakın dövüş stili olarak ortaya çıkmış olmasıdır. Bir çok silahtan daha ölümcül olması, savaşlarda kullanılmasını basit bir şekilde açıklamaktadır.

Cuong Nhu

Usta Ngo Dong, Cuong Nhu Dövüş Sanatları'nı Vietnam'ın Hue şehrinde 1965 yılında ortaya çıkardı. Bu sanata vermiş olduğu manevi değerleri; kendi kişisel felsefesi olan kendini geliştirme, topluma hizmet, sevgi ve saygıdan almıştı..

dovussanati.com

Bu site "Dövüş Sanatları" adıyla, 2001 yılında kaleme alınmış, Erk Yayıncılık Ltd. ISBN : 9789758598007 numaralı kitaptan uyarlanan bilgilerden oluşmaktadır. Bu kitap, konusu itibariyle Dövüş Sanatları'nın tarihi ve felsefi açılımlarına değinerek; yayımlandığı dönem içerisinde içeriği bakımından Türkiye'de ilkleri barındıran 160 sayfalık kitaptır.