KUK SOOL WON

TARİHÇE :

 

Kore Dövüş Sanatları'nın tarihi, en az Kore'nin geçmişi kadar eskidir. Taş ve sopaların, avcılık ve dövüş için kullanıldığı çağlarda dahi, Kore dövüş sanatlarının izlerine rastlanmaktadır. Şu an Çin olarak bilinen bölgede,  M.Ö. 2707 yıllarında Chi-Woo adlı 'Jaoji' olarak da bilinen (savaş tanrısı) bir savaş Lordu yaşamaktaydı. Koreliler, Kore yarımadasına göç edip yerleştikten sonra, yabancı işgalleri gösteren binden fazla tarihi kayıt bulunmaktadır. Bu işgallerin tetiklediği Koreliler, kendilerini savunmak amacıyla bir çok savaş sanatı ve askeri strateji geliştirmişlerdir.

Kore Savunma Sanatları'nı üç ayrı kısımda inceleyebiliriz:

 

• Kabilesel Savunma Sanatları

• Budist felsefesine dayalı Savunma Sanatları

• Kraliyete ait Savunma Sanatları

 

Kabilesel Savunma Sanatları ( Sah Doh MuSool ) :

 

Ortaya çıkmış olan ilk Savunma Sanatları, bu bölümde toplanır. Bunlar; kabilesel, klansal ve ailesel Savunma Sanatlarıdır. Sah Doh MuSool, eski Kore kabileleri arasında çok yaygındı. Aynı zamanda Kore Yarımadası'nda, şu an Çin olarak bilinen bölgede, Krallıklarda ve eyaletlerde de yaygınlaşmıştı. Kore Krallığı'nın ilk merkezi olan Ko-Cho Sun (m.ö. 2333)'un kuruluşundan önceki dönemlere dayanmaktadır. Bu sanatlar, yüzyıllar boyunca bir nesilden diğerine aktarıldı. Sonraları Sah Doh Mu Sool geliştirilerek, halkın içinden oluşmuş milislerin arasında hızla yayılmaya başladı. Bu milislerin tek bir gayesi vardı. O da; yerleşim alanlarını savunmaktı. Teakkyon ve Ssireum gibi diğer geleneksel sanatların, daha sonraları Sah Doh MuSool'un içinden çıkarıldıkları düşünülmektedir.

 

Olimpiyat sporlarından biri olan Tae Kwon Do'nun birçok tekniği Sah Doh MuSool'da görülebilir.

 

Budist Felsefesine Dayalı Savunma Sanatları (BoolKyo MuSool ) :

 

M.S. 347 yılında Budizm öğretileri, Koguryo Krallığına ilk tanıtıldığı sıralarda, varolan savunma sanatları Budist rahiplari ve dövüş sanatçıları tarafından geliştirilerek, BoolKyo MuSool olarak adlandırıldı. Budist rahipler, BoolKyo MuSool'u meditasyon yaparken sağlıklarını korumak ve yolculuklar sırasında olabilecek saldırılara karşı kendilerini savunmak amaçlı geliştirmiş ve korumuşlardır. Bunun sonucu olarak; Budist savunma sanatları, içsel eğitim (özel nefes alma- verme ve meditasyon gibi...) ve fiziksel eğitimi (etkili bir kişisel savunma) içermektedir. Budist rahipler kendilerini bu savunma sanatında kendilerini o kadar geliştirmişlerdi ki, bir seferberlik halinde savaşlara katılmak üzere o güne kadar bir eşi daha olmayan, özel birlikler oluşturmuşlardır.

Günümüzde Bool-Kyo MuSool, Kore Dövüş Sanatçıları için önemli bir yere sahiptir. Çünkü onları aynı zamanda, anti-şiddet felsefesiyle donatarak, merhameti aşılamış ve davranışın ruhsal kodlarını vermiştir. (Hwa Rang savaşçılarının beş emri gibi...)

 

Geleneksel Kore Savunma Sanatları ( Kuk Sool ) :

 

SahDoh MuSool, BookKyo MuSool ve KongJoong MuSool büyük usta In Hyuk Suh tarafından 1958'de Kuk Sool ismiyle sistemize edilmiştir. Bunun yanı sıra kendisi,

Kuk Sool Won'un kurucusudur. Kuk Sool 3600'den fazla teknikle beraber 270 kategoriden oluşmaktadır.

 

Tanıtımı, Dünya Kuk Sool Birliği (World Kuk Sool Association) tarafından yürütülmüş ve Dövüş Sanatları Komitesi bünyesinde, en etkili ve kapsamlı Kore Savunma Sanatları'ndan biri olarak kabul edilmiştir.

Önceden izin alınmaksızın www.dovussanati.com sitesindeki bilgilerin ya da siteye ilişkin her tür veritabanı, yazılım, text ve bazı görsel materyalin ticari amaçlarla kısmen ya da tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, yayımlanması ve dağıtımı engellenmiştir. Aksi tespit edildiği durumlarda www.dovussanati.com sitesinin yöneticisi ve sahibi gerekli hukuki işlemleri başlatma hakkını saklı tutar. www.dovussanati.com sitesi üzerindeki tüm yazılı metaryallerin dijital ortamlardaki kullanımı email ile izin alınarak ve bağlantı adresi olan www.dovussanati.com ibaresi belirtilerek kullanılabilir.

www.dovussanati.com