Tarihçe

Usta Ngo Dong, Cuong Nhu Dövüş Sanatları'nı Vietnam'ın Hue şehrinde 1965 yılında ortaya çıkardı. Bu sanata vermiş olduğu manevi değerleri; kendi kişisel felsefesi olan kendini geliştirme, topluma hizmet, sevgi ve saygıdan almıştı.

Cuong Nhu, Vietnam'da diğer Dövüş Sanatları'ndan farklı bir durumdaydı. Bunun sebebi; öğrencilerinin ideolojik dayanaklara bağlı olarak yetiştirilmesiydi. Öyle ki; bu genç öğrenciler, savaşın parçaladığı bir toplumda büyümüş, ruhsal ihitiyaçları baskı altında bırakılmış insanlardı. Usta Ngo Dong sanatını, insanların kendilerini fiziksel olarak tanımaları, geliştirmeleri ve bir hedef belirleyerek topluma hizmet etmeleri için öğretti.

Usta Dong, çocukluk dönemlerinde abisinden Vovinam adlı Dövüş Sanatını öğrendi. Vovinam'ın yaratıcısı olan Usta Nguyen Loc'un en iyi 5 öğrencisinden biri olan Ngo Quoc Phong'dur. Ayrıca N. Dong, diğer büyük ağabeylerinden Wing Chun'u öğrendi. (Onların Wing Chun ustası ise, Çin'li usta Te Kong idi.)

Babası Ngo Khanh Thuc, Kuzey Vietnam Generali olmasına rağmen; Ngo kardeşler stillerini sokak serserileri ve sokak dövüşçüleri ile Hanoi şehrinin arka sokaklarında deneyimlendirdiler. Hue şehrinin Güneyine yerleştikten sonra, usta N. Dong, bir Japon kaptanı olan Choji Suzuki'nin denetiminde Shotokan Karate çalışmaya başladılar. Yıllarca fanatik derecede eğitim yaptıktan sonra usta N. Dong, 4. seviye siyah kuşak sahibi oldu.

Aynı zamanda Judo da çalışarak, bu sistemde de siyah kuşak sahibi oldu. Daha sonra Amerika Olimpik Judo turnuvalarında bulunmuş olan, Judo ve Goshin Ju jitsu eğitmeni Amerikalı Denizci Ernie Cates ile çalıştı. E. Cates ile yaptıkları eğitimler sırasında N. Dong, Dövüş Sanatlarının ruhsal yanını daha iyi anlamaya başladı. O da, Ernie Cates ile kendi bilgi birikimlerini paylaştı. Tüm bunları bir araya getirerek Cuong Nhu'yu oluşturdu.

Vietnam dilindeki anlamı; "sert-yumuşak"tır. O zamandan sonra N. Dong, kendini Cuong Nhu'ya ve öğrencilerinin özel eğitimine adadı. Tarihi Dövüş Sanatları'nın geleneğine göre N. Dong, bir lider, bilim adamı ve yazar konumundadır. Biyoloji ve Kimya dallarında Vietnam'da 2 ödül almış ve Hue Üniversitesi'nde 1961'den 1971'e kadar Biyoloji Profesörü olarak hizmet vermiştir. 1968'de N.Dong, bir sivil savunma organizasyonu kurdu. Organizasyon, "Hue insanlarının savunma gücü" olarak anılıyordu. Amacı; savaştan dolayı ortaya çıkan kontrolsüz vahşetin topluma zarar vermesini engellemekti. O'nun organizasyonu yaklaşık 25.000 insanı Dövüş Sanatları programları, çaşitli takım oyunları ve dostluk maçlarıyla, psikolojiyi ve ruhu korumak için kendi çatısı altında toplamayı başardı.

dovussanati.com

Bu site "Dövüş Sanatları" adıyla, 2001 yılında kaleme alınmış, Erk Yayıncılık Ltd. ISBN : 9789758598007 numaralı kitaptan uyarlanan bilgilerden oluşmaktadır. Bu kitap, konusu itibariyle Dövüş Sanatları'nın tarihi ve felsefi açılımlarına değinerek; yayımlandığı dönem içerisinde içeriği bakımından Türkiye'de ilkleri barındıran 160 sayfalık kitaptır.