Dövüş Sanatı Öğrenebilmek

Bir dövüş sanatının öğrenilebilmesinde öğrenciden istenebilecek farklı özellikler olabilir. Her sanatta olduğu gibi, dövüş sanatlarında da yeteneğin büyük önemi vardır. Fakat buna rağmen temelde her insanın sahip olduğu doğal reflekslerin düzenlenmesine dayanır.

Eğitimler farklılıklar gösterir. Hepsinin yolu farklı, fakat amaçları aynıdır: "İnsanı, kendisini koruyabilme bilgisiyle donatarak, beden ve ruh arasındaki dengeyi kurabilmektir."

Burada önemli olan nasıl bir seçim yaptığınızdır. Kendinizi en iyi ifade edebildiğiniz ve heyecan duyduğunuz dövüş sanatı hangisidir? Bu sizi bir arayışın sonucunda doğru noktaya ulaştıracak doğru sorudur.

Unutmayın ki : doğru çözüme ulaşmak için, doğru soruyu sormalısınız.

Kesinlikle belirtmeliyim ki, dövüş sanatları yetkili ve bu işe gönül vermiş kişiler tarafından öğretilirse, ancak o zaman doğru bir şekilde öğrenilebilir. Bunun aksi kötü sonuçlar doğuracaktır.

Ticari kaygılar bu sanatları zedelemektedir. Tabi ki de bir hizmetin karşılığı olmalıdır. Fakat bu birinci sırada asla olmamalıdır. Çünkü bu durum, öğretmenin öğrenciye bakış açısını değiştirecektir.Öğreneceğiniz dövüş sanatının öğretildiği mekan, kesinlikle sağlık şartlarına uymalıdır.

dovussanati.com

Bu site "Dövüş Sanatları" adıyla, 2001 yılında kaleme alınmış, Erk Yayıncılık Ltd. ISBN : 9789758598007 numaralı kitaptan uyarlanan bilgilerden oluşmaktadır. Bu kitap, konusu itibariyle Dövüş Sanatları'nın tarihi ve felsefi açılımlarına değinerek; yayımlandığı dönem içerisinde içeriği bakımından Türkiye'de ilkleri barındıran 160 sayfalık kitaptır.